Menu

Jak správně napsat životopis

Životopis (latinsky curriculum vitae - CV)  zprostředkovává první kontakt mezi firmou nabízející pracovní pozici a uchazečem, který se na tuto pozici hlásí. Správně napsaný životopis tvoří 50 % úspěchu při hledání zaměstnání. První dojem, který o nás získává personalista právě prostřednictvím životopisu, je velmi důležitý. Více než 50 % životopisů je z důvodu nízké kvality okamžitě vyřazeno a jejich autoři již nemají další možnost přesvědčit personalistu o svých kvalitách. Uchazeči, kteří chtějí uspět, proto musí velmi pečlivě zvažovat, co by životopis měl a neměl obsahovat, aby personalistu zaujal a zanechal v něm co nejpozitivnější obraz o kandidátovi.

Životopis je dokument obsahující strukturovaný přehled dosavadního vzdělání, dovedností a relevantních pracovních zkušeností. Jeho cílem je rychle a stručně informovat potencionálního zaměstnavatele kdo jsem a co umím. Píše se vždy od současnosti zpět a zachycuje pouze klíčové body našeho života. Životopis by měl mít maximálně dvě strany A4 a obsahovat vaši černobílou fotografii (nejlépe pasovou), která bude vkomponována přímo do dokumentu. Každá stránka by měla být číslována a opatřena vaším jménem, aby bylo možné ji ihned identifikovat.

Existují dva odlišné přístupy k psaní životopisu

1. Stejný životopis zasíláte beze změny všem potenciálním zaměstnavatelům. To, na jakou se hlásíte pozici, uvedete pouze v motivačním dopise, který by měl být zaslán současně s životopisem. To je standardní postup.

2. Ve velkých firmách nabízejí někdy současně více pozic. V tom případě je dobré uvést pozici, o kterou se ucházíte přímo do životopisu. Například na konci životopisu přidáte - Poznámka: hlásím se na pozici „office manager“.

Europass

Některé firmy upřednostňují životopis Europass. Zde najdete odkaz na vytvoření životopisu Europass.

Pokud vám některé řádky nebudou vyhovovat, prostě je vymažte. Není třeba za každou cenu vyplnit všechny předepsané kolonky. Na těchto stránkách naleznete i příklad vyplnění Europassu – jazykového pasu.

Nejčastější chyby

Řešíme, zda psát Životopis, Strukturovaný životopis,  CV nebo Curriculum Vitae - Mezi „životopisem“ „strukturovaným životopisem“, „CV“ a „Curriculum Vitae“ není v českém prostředí žádný rozdíl. V Americe nebo v akademické sféře, se jednotlivé formy rozlišují a CV je dlouhý, podrobný, několikastránkový dokument popisující zejména vědecké práce a dosažené úspěchy. Strukturované CV nebo Strukturovaný životopis je zestručněný bodový životopis na jednu až dvě stránky. Čeští personalisté obvykle rozdíl nerozlišují a vyžadují vždy bodový strukturovaný životopis, i když požadují Curriculum Vitae.
Píšeme životopis od minulosti k současnosti – pozor – personalistu zajímá vždy především současnost.
Uvádíme nerelevantní údaje - např. brigáda při prodeji kaprů. Něco jiného je např. brigáda v zahraničí, protože ta vypovídá o naší schopnosti se o sebe postarat v cizím prostředí, o snaze naučit se jazyk apod.
Do životopisu nepatří emoční zdůvodnění, proč chceme pracovat právě v této firmě. Naopak informace tohoto typu patří jsou relevantní pro motivační dopis nebo průvodní dopis.

POZNÁMKA: některé firmy upřednostňují životopis v PDF.